ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

  • telegram
  • instagram

عضویت در خبرنامه

از تور ها و آخرین آفرهای آرشا گشت مطلع شوید

بازدید از قلعه تاریخی سیگیریا در سریلانکا

وقتی من به سریلانکا رفتم هیچ ایده و برنامه ای برای جستجوگری هایم نداشتم و فقط می دانستم که می خواهم از چند جاذبه تاریخی بازدید کنم. اولین جایی که بازدید از آن در دستور راهنمای تور بود سیجیریا بود. با اولین برخورد شگفت زده شدم :چه طور کاخی به این زیبایی در مکانی کوهستانی به وجد آمده است؟ شخصا تصمیم گرفتم که بروم و در این مورد قضاوت کنم که چرا این کاخ آنقدر باشکوه است که به عنوان نماد منطقه درآمده. با قطار به دامبولا رسیدم و مهمان خانه ای را در آنجا پیدا کردم.

من در سیجیریا مستقیما اقامتگاهی سراغ نداشتم اما خوب مسئله ای هم نبود. سیجیریا خیلی نزدیک است و رسیدن به ان با اتوبوس کار ساده ای ست. از دامبولا یک اتوبوس محلی گرفتم که هر سی دقیقه ایستگاه را ترک می کرد و تنها ۴۰ روپیه هزینه داشت. در غیر اینصورت شما می توانید از یک توک توک با هزینه ی تقریبی ۸۰۰ تا هزار روپیه استفاده کنید.

هزینه

ورود به سیجیریا بسیار هزینه بر و گران است اما در آخر در قیاس با چیزهای دیگر که اینجا ارزان محسوب می شوند به نظرم قابل قبول باشد.

آیا صعود کردن سخت است؟

خوب ساده نیست اما انجام شدنی ست. پلکانی مارپیچ وجود دارد که راه صعود به قله را آسان تر می کند. من افراد بزرگسالی را دیده ام که در رسیدن به قله موفق بوده اند. در بدترین شرایط، افراد جوانی وجود دارند که می توانید به آنها تکیه کنید اما مطمئن نیستم که این کمک بزرگی در این مسیر باشد.

چه موقع برویم

پیشنهاد من این است که یا صبح زود قبل ساعت ۹ و یا دیروقت در ساعت چهار عصر بروید چون که :

۱٫در مسیر گردشگرهای کمتری هست.

۲٫خورشید، صعود به قله را در طی روز دوچندان سخت تر می کند.

توصیف

سیجیریا ستون های انباشته ای از صخره است که این ستون ها تا حدود۲۰۰ متر بالا می روند و این باعث شگفتی من است. در فهرست میراث جهانی یونسکو این منطقه به عنوان ” صخره ای شیری” نام گذاری شده و علت این نام گذاری ظاهر تغییر شکل یافته از شکل یک شیر است که با پنجه هایش در حال خزیدن است.  متاسفانه سر شیرتوسط عوامل طبیعی یا انسان خراب شده اما پنجه های آن آنقدر بزرگ هستند که تصور بزرگی سر شیر را کمرنگ کرده اند. حتی امروزه خلاقیت سازنده های باستانی به شکل دیوارنگاری های بیشماری که حوالی قلعه و دیوار آینه ای عظیم صورت گرفته اند ، به چشم می خورند.

در قسمت چپ منطقه ی صخره ای باغی وجود دارد که زمانی برای اشراف استراحتگاه محسوب می شده که تعدادی مخازن آب دارد و این مخازن تا امروز قادر به تولید آب بوده و همگی انها شاهدی بر آب انبارهای دست ساز انسانی در قسمت جنوب منطقه است. باغ ترکیبی از کانال های آبی ، غارها، تخته سنگ ها و قسمت کرت بندی شده است. این باغ ها همگی ما را به یکی پس از دیگری راهنمایی می کنند تا جایی که در نهایت به پلکان شیرشکل می رسیم. دیوار آینه ای جنبه ی جالب توجه دیگری ست که نظر من را به خود جلب کرد چون گفته می شود که این دیوار  فقط یک صخره ی بسیار صیقل خورده است که برای شاه درست شده تا هروقت از کنار آن عبور می کرده تصویر خود را در آن بتواند ببیند. به طور کلی ، سیجیریا نظر من را در باره ی مناطق صخره ای که به وجود می آید و جلوه ی خاصی ندارند تغییر داد و مایلم برای چنین سفرهایی در آینده برنامه داشته باشم. مناظر بسیار شگفت انگیز هستند، خودتان قضاوت خواهید کرد.

مورد غیر گردشگری باحال که می توانید در سیجیریا انجام دهید

تنها یک تخته سنگ در سیجیریا برای صعود کردن وجود دارد که نمای زیباتری دارد، این مکان پیدورانگالا نامیده می شود و در حدود یک کیلومتری از صخره ی شیر شکل قرار گرفته، می توانید تا آنجا پیاده روی کنید یا یک توک توک بگیرید. پیاده روی هم کوتاهتر است و خوش میگذرد چون باعث می شود شما تک تک چیزهای باشکوه را مشاهده کنید. منظره ی آن ارزش صعود را دارد و من تنها یک خانواده را در آنجا دیدم، و قله تماما در اختیار ما بود. متاسفانه من در مورد آب و هوا و باران حاره ای و سنگین سریلانکا تجربه ام خوب نبود و این هنگامی بود که ما درست در بالای پیدورانگالا بودیم. منظره ی حیرت انگیزی که درباره اش با شما حرف زدم ناگهان با ابرها پوشیده شد و باران گرفت و در طول بارندگی هیچ راهی برای برگشت نبود ( جاده بسیار لغزنده بود و هیچکدام از ما پوشش مناسب بارندگی نداشتیم ).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آدرس آرشاگشت

  •   تهران،سهروردی شمالی،خیابان خرمشهر،خیابان عشقیار،پلاک 2،واحد 5

  •     تلفن: 43415-021

  •     تماس در ساعات20الی23 09197276847-خانم عزیزی

  •    ایمیل: info@arshagashtvisa.com

         

دسترسی سریع

خبرنامه

از تور ها و آخرین آفرهای آرشا گشت مطلع شوید

© تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد آرشاگشت محفوظ می باشد.