از این روستای شگفت انگیز هم دیدن کنید!

روستای شگفت انگیز

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

اگر د لتان کشف تازه می طلبد و افراد جد ید ، عرصه برایتان مهیاست که بار سفر ببند ید . ما شما را با یک محل شگفت انگیز آشنا می کنیم؛ ماخونیک.

ماخونیک روستایی است د ر بخش مرکزی شهرستان سربیشه استان خراسان جنوبی ، این روستا جزو روستاهای شگفت انگیز جهان به حساب می آید . تا سال ۱۳۹۰ این روستا د ارای ۷۳۹ نفر ساکن بود ه است.

روستای ماخونیک یکی از هفت روستای شگفت انگیز جهان است و به لحاظ شهرت آن به شهر «لی لی پوت ها» جذابیت های حیرت انگیزی د ارد . از روستای ماخونیک تا افغانستان نیم ساعت فاصله است و مرد م ماخونیک اصالتا افغان هستند که د ر چند قرن پیش از افغانستان کوچ و ماخونیک را برای زند گی انتخاب کرد ه اند .

د ر برخی اسناد قد یمی که تاریخ نگارش آنها به ۳۰۰ سال قبل می رسد ، نام روستا ماد خنیک ذکر شد ه است. گفته می شود د ر گذشته عد ه ای مأموران د ولتی به این روستا آمد ه و اهالی به گرمی از آن ها استقبال نکرد ه اند و با آن ها برخورد سرد ی د اشته اند و آن ها این نام را برای روستا انتخاب کرد ه اند .

برخی می گویند به د لیل وجود شکافی د ر کوه نزد یک روستا به آنجا ماد ه ماخونیک گفته می شد ه که به مرور زمان به ماخونیک تغییر نام یافته است .

از شواهد چنین بر می آید که ساکنان روستا د ر ابتد ا د امد ار و کوچ نشین بود ه اند و د ر د وره های بعد د ر منطقه ماخونیک و به ویژه د ر روستای ماخونیک سکونت گزید ه اند ، وجود سنگ نگاره ای د ر نزد یکی قنات ماخونیک که نقش های چوپانی و بسیار قد یمی روی آن نقش بسته نیز گواهی بر قد مت سکونت د ر ماخونیک است.

از آثار تاریخی ماخونیک می توان به سنگ سیاه ماخونیک، بنای برج و قلعه، برج گل انجیر، منزل سرگرد ونی و ناد ر مرد ه اشاره کرد .

اگر چه بیشتر اهالی این روستا د ارای قد متوسط و غالبا کوتاهی هستند ولی افراد قد بلند نیز بین آنها زند گی می کنند به نظر می رسد به د لیل اینکه د رب خانه های اهالی این روستا بسیار کوتاه و باریک است این گونه تصور شد ه که مرد م این روستا قد کوتاه هستند .

یکی از عمد ه نشانه های فرهنگی روستای ماخونیک مسکن است و بافت مسکونی روستا د ر د امنه تپه و خانه ها به طور فشرد ه به هم و د ر گود ی زمین ساخته شد ه اند . کف خانه حد ود یک متر از سطح زمین پایین تر است و د ارای یک د رب کوتاه چوبی است.

برای رفتن به د اخل خانه باید د ولا شد ه و به زحمت خود را د اخل خانه کرد . اغلب یکی ،د و پله د رگاهی را به کف خانه متصل می کنند . به علت آنکه هوای این ناحیه سرد است، مرد م خانه ها را کوچک و کم ارتفاع می ساختند تا گرم شد ن خانه راحت تر صورت گیرد .

ارتفاع خانه های آن، حد اکثر به ۴۰/۱ سانتیمتر می رسد . این روستا که د ر د امنه تپه و به نوعی د ر گود ی زمین قرار گرفته، خانه هایی به هم فشرد ه د ارد .

هر خانه د ارای فضاهایی همچون مخزن برای نگهد اری گند م و جو و اجاق گلی برای طبخ غذاست .عمد ه مصالح به کار رفته د ر مسکن روستا شامل سنگ، چوب و هیزم است. علاوه بر مسکن به جاذبه های فرهنگی د یگری همچون مراسم عروسی و نامزد ی، مراسم ماه رمضان و عید فطر و عید قربان، مراسم باران خواهی و همچنین خوراک و غذاهای سنتی و پوشاک محلی این روستا، می توان اشاره کرد .

مرد م ماخونیک تا ۵۰ سال پیش چای نمی نوشید ند ، شکار نمی کرد ند و اصلا گوشت هم نمی خورد ند و هنوز سیگار نمی کشند . مرد م ماخونیک این قبیل کارها را گناه می د انستند ، ورود تلویزیون به این روستا به معنای ورود شیطان بود و اهالی تا چند سال پیش به تلویزیون می گفتند شیطان. آنها هرگز اجازه نمی د اد ند کود کان مقابل تلویزیون بنشینند و جاد و شوند .د ر گذشته اهالی این روستا با انواع غذاها بیگانه بود ه اند ولی د ر سال های اخیر با بهتر شد ن اوضاع اقتصاد ی جامعه و به قول خود شان د ریافت یارانه اوضاع اند کی بهتر شد ه و مرد م می توانند نان و برنج و گوشت هم بخورند .

د ر روستای ماخونیک غیر از د رخت عناب د رختی د یگری کشت نمی شود . البته د ر اطراف این روستا د رخت بنه نیز به صورت خود رو وجود د ارد و بنه همان د رختی است که اهالی روستا میوه آن را جمع آوری کرد ه و پس از خشک کرد ن می کوبند و با آرد و شلغم به مصرف غذایی می رسانند .د ر حال حاضر تعد اد ی از جوانان روستا د ر معادن گرانیت نزد یک روستا مشغول به کار شد ه اند برای همین اوضاع اقتصاد ی و فرهنگی روستا تاحد ود ی بهتر شد ه است .

ماخونیک د ر ۳۰ سال گذشته هیچ راه ارتباطی ای ند اشته ومرد مان این روستا د ر گذشته با د نیای بیرون خود کمتر تعامل د اشته اند .د رگذشته اهالی روستای ماخونیک حمام ند اشته و د ر خانه های علفی روی تخته سنگ هایی خود را می شستند که د ر ۳۰سال گذشته از طرف د ولت د ر این روستا حمام عمومی احد اث شد ه است.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space height=”20px”][/vc_column][/vc_row]

۴ نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام آرشاگشت ویزا ArshaGasht.Visa

RSS سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

  • نشست تخصصی پایگاه‌های میراث‌جهانی قنات ایرانی و باغ ایرانی برگزار شد ۱۳۹۸-۰۴-۰۵
    دومین نشست تخصصی پایگاه‌های میراث‌جهانی قنات ایرانی و باغ ایرانی با حضور اعضای هیأت راهبردی، مشاوران و صاحب‌نظران و متخصصان حوزه‌های مرتبط، علاقه‌مندان و دانشجویان در محل پایگاه واقع در کاخ گلستان برگزار شد. موضوع این نشست تخصصی، ساماندهی درختان و فضای سبز باغ فین کاشان و همچنین عملکرد پایگاه میراث جهانی قنات ابراهیم آباد اراک […]
  • طرح «چهارشنبه های هنری، روزی برای حمایت از صنایع‌دستی» در تهران برگزار می‌شود ۱۳۹۸-۰۴-۰۵
    مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تهران گفت: «طرح "چهارشنبه‌های هنری، روزی برای حمایت از صنایع‌دستی" به‌منظور خرید بدون واسطه هنرهای سنتی و اختصاص یک روز از هفته برای جلب توجه عمومی به صنایع‌دستی اجرا می‌شود.» پرهام جانفشان مدیر کل میراث‌فرهنگی این استان با اعلام این که، هدف نهایی این طرح قرار دادن صنایع دستی […]
  • رالی صلح تهران ـ سردشت برگزار می‌شود ۱۳۹۸-۰۴-۰۵
    رالی گردشگری «صلح تهران ـ سردشت» از ۶ تا ۸ تیرماه ۹۸ با همکاری کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی برگزار می‌شود. هدف از برگزاری  این رالی سه روزه گرامیداشت یاد و خاطره قربانیان کاربرد سلاح‌های کشتار جمعی و شیمیایی، توسعه فرهنگ دوستی و ترویج فرهنگ گردشگری صلح است. در رالی صلح تهران - سردشت، جانبازان شیمیایی […]

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت برای آژانس هواپیمایی آرشاگشت محفوظ میباشد. ©Copyright 2019

ArshaGashtVisa@gmail.com

0214341509197276847

سهروردی شمالی.خرمشهر.عشقیار.پ۲.ط2

Call Now Buttonبا ما درتماس باشید